Çağımızın vazgeçilmez teknolojik ürünlerinin başında şüphesiz telefonlar gelmektedir. Gelişmiş teknolojinin telefondaki son harikası akıllı telefonlardır. Telefonlar artık iletişim işlevinin dışında birçok alanda kullanılmaktadır. Bu çok amaçlı cihazların zarar görmesi de oldukça üzücü bir durumdur. Telefonların herhangi bir şekilde sıvı ile teması durumunda garanti bunu kullanıcı hatası olarak değerlendirir. Teknik servis olarak firmamız suya düşen telefon tamiri hizmeti veriyor. Cihazın teknik servise getirilmesinden önce daha doğrusu suya düşer düşmez dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

İçindekiler

Cihaz Kuruyana Kadar Kapatılmalı

Suya düşer düşmez ilk olarak en pratik şekilde cihaz sudan çıkarılarak kapatılmalıdır. Cihazın açık olmaması oluşacak tahribatı aza indirmek için faydalı olacaktır. Bu da hem siz kullanıcıların hem de suya düşen telefon tamiri yapan teknik servisimizin işini kolaylaştıracaktır. Cihazınızın varsa bataryası çıkarılmalıdır. Varsa diyorum bazı cihazlarda artık çıkarılabilir batarya bulunmayabiliyor. Bataryadan sonra sim kartı, hafıza kartı vs. çıkartılır. Bu işlem hem ek donanımların sıvıdan zarar görmesini engeller hem de cihazın daha çabuk kurumasına yardımcı olur.

Cihazın Sıvıdan Arındırılması

Bu aşamada bilinen yanlışların en başında gelen fön makinesi kullanılmamalıdır. Sıvıyı çabucak çekebilecek dokuda bir bez işinizi yeteri kadar görecektir. Eğer cihazı hemen bir teknik servise götürmediyseniz ya da bu imkânınız yoksa yukarıdaki aşamaları uyguladıktan sonra pirince gömmek faydalı olacaktır. Bir gece pirinç içinde kalması cihazın içerisindeki suyun pirinç tarafından emilmesini sağlar. Cihaz iyice kurumadan yani nemliyken açılırsa geri dönüşü olmayan donanımsal problemlere yol açar.

Telefon Hala Çalışmıyorsa Ne Yapılmalı?

Şansınız varsa yukarıdaki işlemler sonucunda açılma ihtimali vardır. Cihaz çalışmıyorsa suya düşen telefon tamiri için tek çözüm mutlaka bir teknik servise başvurmak olacaktır. Cihazın açılmaması demek donanımlarının sıvıdan ötürü tahrip olmuş olması demektir. Cihaz açılıp kontrol edilmeden hiçbir teknik servis net bir şey söyleyemez. Günümüzde birçok teknik servis bu sorunu çözemeyip tamir edilemeden cihazı sahibine geri teslim etmektedir. Bu hizmeti teknik servis olarak en iyi şekilde verebilmekteyiz.  Cihazlarınızı en kısa sürede tamir edip sizlere en erken tarihte teslim ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Sıvı Teması Olan Telefon Tamiri başlıklı makalemizde Sıvı Teması Olan Telefon Tamiri hakkında bilgiler verilmektedir.